2009-08-17

Apsakas: v a h i l a e v "Ladnõi"

Viimastel päevadel oleme lugenud huvitavaid uudiseid kaubalaeva "Arctic Sea" kummalisest afäärist. Ei hakkaks seda siinkohal refereerima, kuid tahaksin juhtida lugejate ja eriti ajakirjanike tähelepanu selle kurioosse kaubalaeva otsimises edukalt osalenud vene sõjalaeva veidrale ajakirjanduslikule liigitusele.

Kõik meie lehed ja agentuurid pasundavad järjekindlalt: vahilaev "Ladnõi" ja vahilaev "Ladnõi". 17.08.09 Aktuaalses Kaameras märkasin oma üllatuseks subtiitrites aga hoopis laevatüüpi... "allveelaevade j ä l i t a j a". Mis toimub?

Seoses tagasilükkamatu asjaoluga, et omame võimalust surfata internetisügavustes, on ilmselt kõige arukam alustada sealt laeva - inglise k: Ladny - otsinguga (NB! soovitaks muide ka ajakirjanikele). Leiame Venemaa Musta Mere Laevastiku toreda internetilehe ja olemas:


Iseloomustuseks ja teadmiseks, et 30 a vanuse laeva pikkus on 123 m, kiirus 30 sõlme, meeskond 197; relvastus: 4 laevavastast raketilaskeseadet (laskekagus 50 km), 2 õhutõrjeraketilaskeseadet (laskekõrgus - 12 km), 2 2-raudset 76mm universaalkahurit (laskekaugus 15,7 km), 2 süvaveepommiheitjat, 2 4-torulist torpeedoaparaati ja 2 allveelaevavastast sonarit ning lisaks kuni 16 meremiini. Tulejõudu sellel "vahilaeval" sedavõrd, et võiks uputada kogu meie mereväe iseend märkimisväärselt ohustamata.

Tegelik veaselgitus on selline, et jah - venelased ise kutsuvad neid laevu tavaliselt saatelaevadeks (mõnikord ka allveelaevahävitajateks ja venelastele on meeldinud laevatüüpidega hämada) ja eks keegi sealt selle vahiasja välja mõtles.
Meie NATO klassifikatsiooni järgi on siiski tegemist fregatiga.

Mis on aga vahilaev? Eesmärk peaks olema merepiirkonna valve ja kontroll, relvastus suhteliselt tagasihoidlik. Ega tänapäeval päris sellise nimega laevatüüpi enam vist eksisteerigi. Töö on üle võtnud patrull-laevad ja patrullkaatrid, mis sageli kuuluvad piirivalve või rannavalve arsenali.

Enne 2. maailmasõda kuulusid Eesti Mereväkke siiski 2 vahilaeva: "Laine" ja "Pikker", millest esimese pilt õnnestus mul ka http://www.mil.ee/ lehelt leida.Ja veel: tänasest delfist loeme, et "Ladnõi" näol on tegemist siis lausa... ristlejaga !
"Heal lapsel" (lapse all ei pea silmas laeva) mitu nime?

1 comment:

  1. Tänases Õhtulehes oli vaesest Ladnõist saanud juba allveelaev.

    "Nii meeskonnaliikmed kui ka piraadid toimetati Venemaa allveelaeva Ladnõi pardale."

    http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=342553

    ReplyDelete