2009-08-14

Foto taanlaste rivist - parim näide halvimast

Päevalehe on-line väljaanne on saanud hakkama märkimisväärse fotoga ja selle avaldamisega. Autor Rein Sikk.

http://www.epl.ee/artikkel/475640

Ükski õige eestimaalasest sõjandustegelane ega lihtsõdur ei saa jätta muigamata, kui vaatab artikli illustratsioonina kasutatud fotot. Nimetaksin suisa fotosüüdistuseks. Loodan, et need pole eestlased taani laigulises. Samuti loodan, et Eesti kaitseväe distsiplinaarne euro-mandumine ei jõua (hoolimata mõningate tahtmatutest pingutustest sinna suunas) kunagi sellisele tasemele ja kui jõuabki, siis vähemalt osatakse ajakirjaniku-fotograafi objektiivi ettegi intelligentsemalt jääda.

Tegelikult soovitaksin kõigil lugejatel, kes tegelevad noorsõdurite või noorkaitseliitlaste väljaõpetamisega, antud pildimaterjal (ja vajadusel ka allolev täpsustav tekst) välja printida ja esitada parima õppematerjalina halvimast näitest.

Inimesele, kes tõesti asjast aru ei saa või siis kõiki detalie ei haara, teen igaks juhuks väikese ülevaate sõjanduslikku traditsiooni ja head tava rikkuvast. Rivis olijate vormiriietus ja väljanägemine peaks olema üldiselt ühtne ja korralik...V e a d:

 1. Vasakult 3. võitlejal on jalas lühikesed püksid (ei tea, kas ta on sääred ära lõiganud või ongi see ametlik vormielement), ülejäänutel aga pikad.

 2. Vasakult 2. ja 3. võitlejal on seljas T-särk, ülejäänutel vormikuub.

 3. Paremalt 1. ja 2. võitlejal on käised "kääritud" erakordselt kohakalt. Pigem lihtsalt kortsutatud ülespoole. Heaks näiteks on vasakpoolne võitleja, kes tundub üldse veidi tublim olevat.

 4. Jalavarjud: vasakpoolsel botased, järgmisel saapad, keskmisel botased, järgmisel jälle botased ning parempoolsel saapad.

 5. Saapapaelu on ontlik kanda saapasäärtesse surutuna. Lisaks esteetilisele väärtusele on sel ka puhtpraktiline eesmärk - tanksaabaste pikad paelad ei jää nii kuhugi taha kinni ega hargne lahti.

4 comments:

 1. kui nüüd täpsemalt veel vaadata, siis ka esimestes ridades on t- särgi kandjaid.

  ma sooviksin kontakt emaili, et edastada avaldamisloa kiri.

  ReplyDelete
 2. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 3. 6. Mitte ainult paelad vaid ka püksisääred peaksid saabaste sees olema.

  ReplyDelete
 4. See väike kiire kirjatükk osutus ootamatult populaarseks ja seoses sellega tegin väikest lisauuringut. Tahaksin siia kommentaariks postitada ka mõned olulisemad täiendused või parandused:

  1) Sõjamehed kannavad T-särkide asemel siiski triiksärke ja botaste asemel on tegelikult sellised erilised plätud.

  2) Üks vanem vormikuue lõige on taanlastel nii ebapraktiline, et ei saagi käiseid paremini üles käärida. Ja sellised põlvpüksid kah vormielement. Iseasi, et vormilaigust kasu ainult tagumendi maskeerimiseks siis.

  3) Oma maa armee rivilise korra suhtes nad kusjuures ei eksi. Neil on enamasti lubatud rivis seista, millega huvitavam tundub. Alles kui mingi pataljoni rivi või suurem, siis öeldakse, mis selga panna.

  Aga tegelikult minu lookese mõtet see ei muuda. Sõjanduslikke üleüldisi tradistioone ega isegi mitte inimese ilumeelt samuti mitte.

  Lihtsalt tegemist "demokraatliku" armeega, kus juba "tehakse, mis tahetakse". Ja ikka loodan, et meil asi nii käest ära ei lähe.
  Artikli eesmärk ei ole mitte naeruvääristada taanlaste nn euroarmee rivilist korraldust, vaid õpetada lugejaid selle põhjal paremini ära tundma ja jälgima meie kodumaist traditsiooni ja määrustiku järgi normaalselt distsiplineeritud ja ühtlast rivi.

  Head suve lõppu kõigile!

  ReplyDelete