2009-08-26

Norra raketikaatrid müügis

Norrakad on pannud soodusmüüki oma 6 Hauk klassi raketikaatrit. Esmaste tehingupartneritena nähakse NATO või PFP riike. Hind koos korraliku eelhoolduse ja relvasüsteemidega on 3 milj EUR ehk 47,1 milj EEK tk, mist teeb koguhinnaks veidi üle 282 milj EEK.

Raketikaatrid, mida on nimetatud ka patrullkaatriteks ja torpeedokaatriteks, on relvastusse võetud peamiselt aastail 1979-80 ja moderniseeritud kümnete miljonite eurode eest selle aastatuhande algul (Super-Hauk). Muuhulgas on Hauk-id osalenud terrorismivastases patrullis Gibraltari väinas. 2008 arvati kaatrid teenistusest maha ja selle aasta suvest pakutakse neid müügiks eeskätt NATO patrnerriikidele ja PFP programmi kuuluvatele riikidele.

Eesti sõjalise kaitse arengukava p 23 näeb ette kiirkaatrite hanget territoriaalvete kaitse tugevdamiseks ja mereseire tõhustamiseks. Pole välistatud, et norrakad on meie kava enne oma müügikuulutuse ülespanekut ka lugenud.
30 a vanused kaatrid poleks küll omadustelt parimad, kuid äramärkimist väärib teatud lihtsus kasutusele võtmisel. Laeva peamasinad on MTU diislid, mille hooldus meie mail läbi proovitud, relvasüsteemidest aga on meile tuttavad Boforsi 40mm automaatkahur ja Simbad õhutõrjeraketisüsteem, mis tegelikult on äsjaostetud Mistrali laevaversioon. Laev-laev rakettide kasutuskogemus puudb seni kaitseväel üldse ja tagasihoidlikumad Penguin raketid oleksid selles suhtes head alustuseks.Hauk klassi kaater:

Pikkus x laius x süvis - 36,5 x 6,2 x 1,8 m
Veeväljasurve, maksimaalne - 160 t
Kiirus - 32 sõlme (u 60 km/h)
Sõidukaugus - 440 miili / 710 km @ 30 sõlme
Relvastus - 1 x 40mm automaatkahur, 2 x 533mm torpeedoaparaati, 1 x 2 lühimaa õhutõrjeraketilaskeseade, 4 kuni 6 x laev-laev raketiseade (30 km)
Meeskond - 6 ohvitseri + 18 allohvitseri ja madrust


Müügiinfo allikas:

http://www.auksjon.no/BoatView.aspx?BID=58

4 comments:

 1. Väga huvitav. Ma küll lisaks, et arengukava näeb ette kiirkaatreid, mitte raketikaatreid, ent ega natuke parem kraam liiga ei tee. Küll aga küsiks kohe ära Kunnase stampküsimuse, et kuidas neid kaatreid vaenlase õhuväe eest kaitstakse? Aga mõte on huvitav.

  ReplyDelete
 2. Sõna "kiirkaater" tuleneb vast sõnadest "fast attack craft", mis kavas otse maakeelde tõlgitud. Hauk-i nimetatakse tegelikult ka samamoodi. Inglise mil-keeles eraldi raketikaatri-sõna vist ei kasutatagi. Ega niisama "kiirel kaatril" pole mõtetki - ikka kas juba rakettidega kaater või patrullkaater (patrol craft). Patrullkaatrid aga pigem piirivalve teema.

  Õhust kaitstakse samamoodi, kui ülejäänud EKV-d. Ehk Mistraliga, mis peaks kirjade järgi ka rakettide vastu toimima. Boforsiga võib ka üritada. Muidugi oleks vaenlase õhuväe vastu hea omal midagi lendavat omada, kuid seda plaani ei pandud, aga kaatrid pandi.

  ReplyDelete
 3. Kuigi õhutõrje ning laev-laev vastane relvastus ei ole just teab mis suur ning efektiivne, siis ikkagi oleksid sellised alused (võrreldes miinijahtijatega 3x odavamad!!!) suureks hüppeks edasi mereväes. Ainult, et meie kaitse-eelarve ei pea vastu niivõrd suurt laevastikku (miinitõrjujad ning raketikaatrid). Seega, kui tõsisemalt analüüsida, siis nende soetamine saaks kõne alla tulla vaid siis, kui kasvõi üks meie miinitrõjuja kuhugi maha müüa. Kusjuures (arvestades nende eest makstud summat, siis sellega vist finantseeriks juba kogu ostu ära!). Kardan aga, et seda ei juhtu meie NATO nišivõimekuse vasikavaimustuses. Lisaks, kardan, et 6 raketikaatrit oleks meile liiga suur suutäis. 3tk oleks vast mõistlikum - ei tõmba nii hinge kinni, et järgmised 20a enam midagi mereväele soetada ei saaks.

  ReplyDelete
 4. Ka 3 oleks hea jah.
  1 miinijahtijat ilmselt enam edasi müüa ei õnnestu. Keegi ei ostaks ka.
  6 kaatri ülalpidamine pole tegelikult probleem, kui toimib 3 x 2: 2 aktiivteenistuses (sõidavad, valmis), 2 väljaõppes (üksikud lühisõidud), 2 reservis (seisavad või hoolduses). Hoole ei tohks olla kallim, kui miinijahtijate (kallid firmad) oma.
  Ja nende miinijahtijatega võiks samuti 3 x 1 teha.

  ReplyDelete