2010-01-30

Paraad jääb Vabaduse väljakul ilmselt ära

Eri suundadest on tilkunud infot, et Tallinna Linnavalitsuses ei saanud kooskõlastust paraadi korraldamine Vabaduse platsil. Täpselt ei tea, milline amet kooskõlastuse andmata jättis, kuid kuulu järgi kardetakse paraadi halba mõju väljaku kattematerjalile. Kas info paika peab, saab huvi korral kontrollida linnavalitsusest.


Häbilugu

Miks siis küll ei arvestatud paraadide korraldamise võimalusega projekteerimise ajal?
Et Eesti riikluse ja vabadusvõitluse ühel sümbolil, Vabaduse väljakul, hoogsa renoveerimise tagajärjel traditsioonilisi paraade pidada ei saa, on minu arvates suhteliselt alandav ja häbiväärne. Huvitav kas antud olukord saavutati lihtsalt rumalusest või pahatahtlikkusest.
Ehk soovis mõni mitte-liiga-eestimeelne ametnik käkki keerata seoses pronksmehega? Vast oli projekt siiski suuresti enne valmis? Rumalus ja kogenematus pole meie tingimustes ka muidugi välistatud.


Ei sobiks nagunii eriti

Peab täiendavalt mainima, et sõltumata linnaametnike otsustest või kapriisidest pole paraadi pidamine peale uuendusi niigi eriti edukalt teostatav. Koeldate postide rivi takistaks tehnika sõitu väljakul ja kiriku esine viltune pinnas on ebameeldiv (jalad õlgade laiuselt) "vabalt"-seisangus seismiseks. Lisaks ei mahu tehnika Kaarli-poolsest otsast kõrvuti platsilt ära liikuma. Ühekaupa sõit pole aga piisavalt paraadilik või imposantne. Maitsetut suurt auku koos "allakäigutrepiga" ja bussiootepaviljoni ei saa ka soodustavaks teguriks nimetada.

Kõige taustal on natuke kummaline, et projekti vääristati Kultuurkapitali aastapreemiaga. Kunstiboheemlased on sageli naiivsed ja neile ei mahu sõjandus ega riik võibolla üldse pähe, aga Eestis peaks leiduma ka laiema silmaringiga spetsialiste.


Näide paraadi korraldusest enne väljaku ümberehitust

  • Viimati toimus EV aastapäeva paraad Vabaduse väljakul aastal 2006.
  • 2007 jäi paraad tänu külmale ära
  • 2008 - 2009 oli väljak remondis ja paraadid toimusid Pärnus ja Narvas.

No comments:

Post a Comment